RPH

RPH Tahun 5



 

Tarikh/ Hari:   22 Mac 2012   (Jumaat) 
Masa  :   8.45-9.15 pagi (30 minit)                                          
Kelas      : 5 Gemilang                                             
Bil. Pelajar :   28 orang                                                             
M/ Pel     :  Pendidikan Islam                                                                            
Tajuk      :  Taharah

Objektif :   Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
1. Menyatakan bilangan rukun dan syarat Tayammum.
2. Menerangkan Rukun dan syarat Tayammum.
3. Melakarkan peta minda rukun dan syarat Tayammum.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui maksud dan sebab bertayammum.
Konsep :        Pembelajaran Masteri, Pembelajaran Kooperatif dan Pembelajaran
Kontekstual
Bahan :           MS PowerPoint, Video klip, buku teks, kertas mahjong, pen marker
Nilai :              Kerjasama
Kemahiran :   membanding beza


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Pendahuluan
(2 Minit)
Doa Belajar
Pelajardiminta membaca doa beramai-ramai
Pelajar membaca doa beramai-ramai

Set Induksi
(3 Minit)
Menunjukkan model rangka sebuah rumah.Model ini sebagai bahan untuk memudahkan murid memahami makana rukun dan syarat.

1. Guru menunjukkan model sebuah rumah.
2. Guru menerangkan rangka yang dibina berfungsi sebagai penguat dan asas.
3. Guru kaitkan dengan pelajaran yang diajar pada hari ini.

1. Murid melihat model sebuah rumah.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang rangka rumah yang dibina berfungsi sebagai penguat dan asas.

KB :
Kemahiran Refleksi
Teknik :
Sumbangsaran
Langkah 1
(7 minit)
Rukun dan syarat Tayammum
(Video)
1. Guru menayangkan video tentang Tayammum.
2. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai rukun-rukun Tayammum yang terdapat di dalam video tersebut.
3. Guru menerangkan rukun dan syarat Tayammum.

 1. Murid melihat tayangan video tentang Tayammum.
2. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru mengenai rukun-rukun Tayammum yang terdapat di dalam video tersebut.
3. Murid mendengar guru menerangkan rukun dan syarat Tayammum.

KB :
Menjana Idea
Teknik :
Penerangan
ABM:
Video
Langkah 2
(8 minit)
Memadankan rukun dan syarat Tayammum
1. Guru mengedarkan lembaran kerja.
2. Murid diminta memadankan rukun dan syarat mengikut padanan yang betul.

3. Guru membimbing murid yang lemah dalam menguasai pelajaran.

1. Murid menerima lembaran kerja daripada guru.
2.Murid memadankan rukun dan syarat mengikut padanan yang betul.
3. Murid yang lemah mengikut bimbingan guru.
ABM :
Lembaran kerja
Langkah 3
(5 Minit)
Peta minda rukun dan syarat Tayammum

1. Guru menerangkan cara-cara untuk membuat peta minda.
2. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.
3. Setiap kumpulan diminta membina peta minda berdasarkan kreativiti masing-masing.
4. Guru membimbing murid membina peta minda.


1. Murid mendengar penerangan guru cara-cara untuk membuat peta minda.
2. Murid berada di dalam enam kumpulan.
3. Murid membina peta
minda berdasarkan kreativiti masing-masing.


4.Murid membina peta minda dengan bimbingan guru.
Teknik:
Perbincangan
Langkah 4
(3 Minit)
Penilaian
Guru meminta murid menyebut semula rukun dan syarat tayammum.
Murid menyebut semula rukun dan syarat tayammum.
KB :
Refleksi
Penutup
(2 Minit)
Mengingat semula keperluan rukun dan syarat dalam sesuatu ibadah.
Guru merumuskan bahawa setiap ibadah hendaklah dilakukan mengikut rukun dan syarat yang ditetapkan. Jika tidak perbiatan tersebut dikira sia-sia sahaja.
 Murid mendengar rumusan guru
Nilai :
Kesedaran diri





LAMPIRAN 1
 
 



Tarikh/ Hari:   13 Okt. 2011   (Khamis)                  
 Masa  :   11.45-12.15 tgh (30 minit)                      
 Kelas      : 5 Gemilang                                          
 Bil. Pelajar :   28 orang                                                
 M/ Pel     :  Pendidikan Islam                                                                             
Tajuk      :  Taharah

Objektif :   Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
1. Menyatakan cara-cara bertayammum.
2. Menunjuk cara cara-cara bertayammum.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar mengetahui cara-cara bersuci dan kepentingannya.
Konsep :        Pembelajaran Masteri, Pembelajaran Kooperatif dan Pembelajaran
Kontekstual
Bahan :           MS PowerPoint, Video klip, buku teks, kertas mahjong, pen marker
Nilai :              Kerjasama
Kemahiran :   membanding beza

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Pendahuluan
(2 Minit)
Doa Belajar
Pelajar  dimintamembaca doa beramai-ramai
Pelajar  membaca doa beramai-ramai

Set Induksi
(3 Minit)
Menunjukkan cara-cara mengambil wudhu dan bersoaljawab tentang beza wudhu dan tayammum.

1. Tunjukkan gambar wudhu
2. Soaljawab mengenai anggota wudhu dan menyatakan beza wudhu dan tayammum.


1. Murid melihat gambar wudhu
2. Murid menjawab mengenai anggota wudhu dan menyatakan beza wudhu dan tayammum.

KB :
Kemahiran Refleksi
Teknik :
Sumbangsaran
Langkah 1
(7 minit)
Cara- cara bertayammum
(Video)

1. Guru menayangkan video tentang cara-cara bertayammum.
4. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai cara-cara bertayammum dalam video tersebut.
5. Guru menerangkan cara-cara bertayammum dengan betul Tayammum.


1. Murid melihat tayangan video tentang cara-cara bertayammum.
4. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru mengenai cara-cara bertayammum dalam video tersebut.
5. Murid mendengar penerangan guru cara-cara bertayammum dengan betul Tayammum.

KB :
Menjana Idea
Teknik :
Soaljawab
ABM:
Video
Langkah 2
(8 minit)
Menunjukkan cara bertayammum (Amali)

1. Guru menyediakan alatan untuk bertayammum.
2. Murid diminta memerhati dengan teliti simulasi yang dilakukan oleh guru.
3. Beberapa orang murid diminta untuk membuat simulasi tayammum.


1. Murid memerhati dengan teliti simulasi yang dilakukan oleh guru.




3. Beberapa orang murid keluar ke hadapan kelas untuk membuat simulasi tayammum.

KB:
Menjana Idea
Teknik :
Simulasi
ABM :
Debu tanah
Langkah 3
7 Minit
Menulis cara-cara bertayammum

1. Sebelum aktiviti ini dimulakan, guru membuat refleksi semula berkaitan cara-cara tayammum.
2. Murid diminta menulis semula cara-cara bertayammum mengikut urutan yang betul.
3. Murid menulis semula ke dalam buku tulis.









1. Murid  menulis semula cara-cara bertayammum mengikut urutan yang betul.
Teknik :
Refleksi
Penutup
3 Minit
Rumusan dan refleksi:
1. Sentiasa berwudhu
2. Menjaga kebersiahan diri.


1. Menerangkan kebersihan sebahagian daripa iman.
2. Sentiasa dalam keadaan berwudhu.


1. Murid mendengar penerangan guru tentang kebersihan sebahagian daripa iman. 

Nilai :
Menjaga kebersihan

No comments:

Post a Comment